Mi is az Őssejt Aktiváló?

Mik az őssejtek?

A megtermékenyített petesejt az elsődleges őssejtünk, amelyből sejtosztódások és differenciálódási folyamatok révén valamennyi szervünk kialakul. Az őssejtek olyan különleges sejtek, amelyek felnőtt korban is képesek önfenntartó osztódásra és különböző sejttípusokká való átalakulásra. Számos szövetben megtalálhatók, és alapvető szerepet játszanak a szervezet fejlődésében, regenerációjában és folyamatos megújulásában. Ezek a sejtek képesek különféle specializált sejttípusokká alakulni, például szívizom-, ideg-, csont-, bőr- vagy vérsejtekké, ezáltal hozzájárulva a sérült szövetek helyreállításához és a szervezet optimális működésének fenntartásához.

Ha egy szerv nem működik optimálisan, vagy valamilyen módon sérülést szenved és sejtpótlásra van szüksége, akkor a csontvelő jelet kap és az információt felismerve kibocsájtja az őssejteket. Az őssejtek a véráramon keresztül, egy speciális hírvivő anyag segítségével jutnak el a jelet küldő területre. Amikor a célterületre érkeznek, be kell jutniuk a szervbe. Ezután osztódni kezdenek -sejtenként 1000-6000 másolat készül, majd a szövet megfelelő sejtjeivé válnak. A vérben átlagosan 1-5 darab őssejtet számlálhatunk mikroliterenként, ez 1 liter vérre vetítve 1 milliótól 5 millióig terjedhet, azonban 25-30 éves korunk után ez a szám fokozatosan csökken. A csökkenő őssejt szám viszont már nem tud megfelelő regenerációt eredményezni, ennek köszönhetően az öregedéssel együtt a szervek működése is romlik. A csontvelői és szöveti őssejtek alkotják a szervezet természetes megújulási szisztémáját. Kimutatható, hogy -kortól függetlenül- minél több az őssejt a szervezetben, annál jobb lehet az egészségi állapot.

A kor előrehaladtával az őssejtek termelődése csökken, aktivitásuk lanyhul, ezért az idősebb emberek lassabban gyógyulnak.

Az őssejtek típusai:

Az őssejtek fejlődési potenciáljuk szerint különböző csoportokba sorolhatók:

  1. Totipotens őssejtek: A legkorábbi fejlődési szakaszban lévő sejtek, amelyekből az egész szervezet és a méhlepény is kialakulhat.

  2. Pluripotens őssejtek: Ezek az embrió fejlődése során alakulnak ki, és képesek az összes testi sejttípust létrehozni, de már nem képesek méhlepényt alkotni.

  3. Multipotens őssejtek: Már elkötelezettek egy adott fejlődési irányban, és egy adott szövetféleség különféle sejtjeit képesek létrehozni. Jó példa erre a csontvelői vérképző őssejtek, amelyekből az összes vérsejt-típus kifejlődhet.

Az Őssejt Aktiváló Faktor

Az FGF-2 (fibroblaszt növekedési faktor) egy természetes növekedési faktor, amely kulcsszerepet játszik az őssejtek aktiválásában és a sejtek egészséges fejlődésében. Képes felébreszteni a „szunnyadó” őssejteket, elősegíteni a célzott sejtdifferenciálódást, és támogatni a szervezet regenerációs folyamatait.

A különböző szerveinkre jellemző sejttípusok eltérő működést és tulajdonságokat mutatnak, ezek az eltérések a sejtdifferenciálódás eredményei. Az FGF-2 serkenti ezt a folyamatot, így hozzájárul az egészséges sejtek kialakulásához és a szervezet természetes megújulásához.

Hogyan segíti az FGF-2 az egészség fenntartását?

  1. Megfiatalítja a sejtállományt – Az elöregedett sejtek helyére új, egészséges sejtek kerülnek.

  2. Kicseréli a beteg sejteket – Az elhalt vagy károsodott sejtek pótlásával elősegíti a szervek regenerációját.

  3. Javítja az idegsejtek közötti kommunikációt – Hozzájárul az idegrendszer optimális működéséhez és a mentális funkciók javításához.

Mivel az FGF-2 természetes módon is nagy mennyiségben termelődik embrionális korban, megvédi a gyorsan osztódó sejteket a daganatos elfajulástól, így kizárólag differenciált sejtek keletkeznek. Felnőttkorban azonban a termelődése csökken, ami hozzájárulhat az öregedés felgyorsulásához és bizonyos betegségek kialakulásához. Az Őssejt Aktiváló Faktor rendszeres pótlása fokozatos, tartós javulást eredményezhet a sejtek működésében és a szervezet egészségi állapotában.

Az FGF-2 elősegíti az egészséges sejtfejlődést és az őssejtek aktiválásával visszaállítja az eredeti, egészséges állapotot. A felnőtt őssejteket úgy programozza, hogy eljussanak oda, ahol a legnagyobb szükség van rájuk, majd regenerálják a sérült sejteket.

Tudományos háttér

1929-ben Dr. John Davidson felfedezte, hogy a csirkeembrió a megtermékenyítés utáni 9. napon fejlődik a leggyorsabban, ekkor tartalmazza a legtöbb olyan faktort, amely az őssejtek differenciálódását segíti. Későbbi kutatások igazolták, hogy a felnőtt szervezetben is találhatók regenerációra képes őssejtek.

2009-ben Nobel-díjas kutatók (E. H. Blackburn, C. W. Greider, J. W. Szostak) bebizonyították, hogy az öregedési folyamat összefügg a telomerek rövidülésével.

2018-ban igazolták, hogy az FGF-2 kedvezően hat a telomerek hosszára, így fiatalító hatással bír.

Hatásai és előnyei

Az Őssejt Aktiváló Faktor támogatja az immunrendszert, csökkentheti a stresszhormon (kortizol) szintjét, növelheti a szerotonin és tesztoszteron szintet, fokozhatja az izomtónust, javíthatja a bőr állapotát és elősegítheti a jobb alvást.

Gyógyulási tapasztalatok

A teljesség igénye nélkül az alábbi állapotokban figyeltek meg javulást:

  • Szív- és érrendszeri betegségek

  • Stroke, szklerózis multiplex

  • Autizmus, Parkinson-kór, Alzheimer-kór

  • Epilepszia, köszvény, demencia

  • Pikkelysömör, ekcéma, ízületi betegségek

  • Cukorbetegség, túlsúly, daganatok

Összegzés

Az őssejtek létfontosságú szerepet töltenek be a szervezet fejlődésében, regenerációjában és folyamatos megújulásában. Az FGF-2 növekedési faktor támogatja az őssejtek aktiválását, elősegíti a sejtdifferenciálódást, és hozzájárul a sérült vagy beteg sejtek helyettesítéséhez. Mivel természetes anyag, mellékhatások nélkül biztosíthatja a szervezet öngyógyító folyamatait, lassíthatja az öregedést, és javíthatja az általános egészségi állapotot.